Sposoby na farming z wykorzystaniem ARTH Loans

To nie jest poradnik jak zabrać pożyczkę, ale jak wykorzystać nasze pożyczone ARTHy do wygenerowania profitu. Wstęp do ARTH Loans można przeczytać tutaj: Arth Loan Strategies (j. ang.)

Wszystkie przykłady będą pokazana na pożyczce w oparciu o 1000 MAHA z cena 4$ dla lepszego zrozumienia (pożyczkę można zabrać również pod zastaw innych tokenów np. WMATIC, WBNB, czy WETH).

Zanim zaczniemy warto wspomnieć, że nasz poziom zabezpieczenia CR (Collateral Ratio) dobrze utrzymać w okolicy 200% dla dodatkowego bezpieczeństwa, oczywiście końcowy wybór CR należy tylko do Ciebie (tak długo jak CR > 110%). W tych przykładach będzie on właśnie na poziomie ok. 200%.

Zatem 1000 MAHA daje nam ~4000$, które z zabezpieczeniem (CR) na poziomie 200% daje nam ~1000 ARTH (2000$)

  • Uważajcie proszę żeby nie spaść poniżej 110% z poziomem zabezpieczenia (CR), ponieważ wasza pożyczka zostanie spłacona i zlikwidowana a Wy stracicie zabezpieczenie. Z naszą pożyczką jesteśmy bezpieczni, nawet jeśli cena MAHA spadnie w okolice 2.20$, co daje spokojniejszy sen :wink: W każdej chwili może spłacić swoja pożyczkę (nawet częściowo), lub dodać więcej zapezpieczenia.

Teraz możemy przejść do kilku sposobów farmingu z wykorzystaniem naszej bezterminowej pożyczki na 0%

1 -Niskie Ryzyko, Mała Nagroda (BSC oraz Polygon) - 10-70% APY

Najbezpieczniejszym sposobem, żeby zarobić niezłe APY jest farma stable coinów. Na ten moment dostępne są farmy na Curve i Ellipsis składające się z ARTH.usd, USDC, USDT oraz BUSD (BSC, Ellipsis), oraz ARTH.usd, USDC, USDT i DAI (Polygon, Curve). Płynność do pool’a mozemy zrobić poprzez prosty interfejs na stronie arth.mahadao.com. Do wyboru mamy farmy z nagrodami w MAHA lub EPX i EPX + DDD. Farmy będą się zmieniać oraz bedą powstawać nowe, także warto być na bieżąco!

  • Jako, że ARTH jest spegowany do GMU, z czasem jego wartość do dolara będzie wzrastać, więc w przyszłości możemy poczuć powolną nietrwałą stratę, natomiast powinna być ona z łatwością zniwelowana przez dostawane nagrody oraz być mała i powolna.

1 - Średnie Ryzyko, Średnia Nagroda (BSC, Polygon oraz ETH) 40-160% APY

Kolejną opcją, którą mamy jest pool MAHA/ARTH. Z pewnościa da on nam większe APY, ale ryzyko nietrwałej straty (IL) jest już większe oraz musimy zamienić swoje środki na ryzykowniejsze aktywo jakim jest MAHA. Na ten moment dostępne poole są na BSC, Polygon oraz Etheruem z nagrodami w MAHA

3

2 - Duże Ryzyko, Wysoka Nagroda

Teraz zaczyna się ciekawsza zabawa, ale i najbardziej ryzykowna. ARTH Loans daje nam możliwość dodania MAHA jako zabezpieczenia, także możemy za swoje pożyczone 2000$ kupić znowu MAHA oraz dołożyć je jako zabezpieczenie! Tym sposobem możemy manualnie zlewarować się long na cenę MAHA (lub każdego innego, którego użyliście jako zabezpieczenie np. WETH, WBNB, WMATIC itd.)

3 - Stability Pools

Zupełnie innym sposobem może być wprowadzenie naszych ARTH do Stability Pool’a, gdzie możesz zdeponować ARTH’y w zamian zarobić na likwidacji czyjejś pożyczki. Najlepsze w stability pools jest fakt, że zawsze zostajesz w proficie, ponieważ wartość nagrody jest większa niż wartość naszego ARTH, którym zabezpieczami protokół oraz fakt, że mozemy zrezygnować z pool’a w każdym momencie. Wadą takiego rozwiązania jest to, że łatwo nie da się przewidzieć ile pożyczek będzie likwidowane a to własnie z tego w głównej mierze zależy nasze APY. Więcej szczegółów na temat stability pools tutaj.

4. Inne strategie

To oczywiście nie jedyne opcje wykorzystania ARTHa, ponieważ tak na prawdę mozemy kupić co tylko chcemy i wykorzystać jak chcemy, wszystko zależy od naszej tolerancji na ryzyko.

Za wygenerowane ARTHy możemy kupić MAHA i zalokować je jako MAHAX przez co uzyskamy dostęp do governance, nagrody w tokenach IBO, oraz opłatach z protokołu. Następnie możemy spłacać pożyczkę z nagród lub dodawać zabezpieczenie utrzymując bezpieczny poziom. Ile głów, tyle pomysłów! ARTH Loans jest bardzo przydatnym narzędziem, ponieważ otrzymujemy bezterminową pożyczkę na 0% co jest bardzo wygodne, jedocześnie musimy pamiętać, zeby utrzymywać zabezpieczenie na poziomie >110%

*Nic z powyższych informacji nie jest poradą, a jedynie wskazówką w jaki sposób można korzystać z ARTH Loans.