Jak zalokować MAHAX z Ledgerem

Przede wszystkim najpierw kilka rad dla użytkowników Metamaska:

 • Najlepiej korzystać z Metamaska na osobnym komputerze przeznaczonym tylko do tego (czyli bez żadnego GTA V z torrentów, filmików z zalukajxxx.vdi i innych przypałowych rzeczy)
 • Fajnie mieć zainstalowanego antywirusa jakiegoś, tak w razie “wu” (ja korzystam z ESET)
 • Najlepiej wyodrębnić portfel na którym trzymamy MAHAX i nie używać go do niczego innego (czyli trzymamy tam tylko tokeny MAHA, MAHAX czy ARTH)
 • Czytaj na co sie zgadzasz ZANIM potwierdzisz transakcję
 • 99% scamów, kradzieży, “hacków” nie dzieje się przez tajemnicze siły stowarzyszeń hackerskich a przez ludzi którzy sami dają scammerom swoje seedy lub zachowują się skrajnie nieodpowiedzialnie w sieci
 • Od czasu do czasu warto unieważnić zgody na portfelu, szczególnie jeśli ktoś posiada/posiadał jakieś shit coiny o niewiadomej nazwie, można to zrobić tutaj:
  Token Approvals | Etherscan (ETH)
  Token Approvals | PolygonScan (Polygon)
  Token Approvals | BscScan (BSC)
  https://app.unrekt.net/ (Wszystkie powyższe)

UWAGA: żeby dać “revoke” trzeba zapłacić normalnie za transakcje, więc jeśli macie sporo śmietanki shitcoinów na łańcuchu ETH to będzie bolało.

Lokując tokeny MAHA musimy zdać sobie sprawę, że kwestia bezpieczeństwa tokenów zalokowanych na 4 lata powinna być najważniejsza, szczególnie, jeśli żegnamy się z naszymi tokenami na 4 lata.

Krótki poradnik jak zalokować MAHAX z ledgerem (na podstawie poradnika @ultra219 - Small Thread on How to Lock and Stake MAHA using Ledger)

 • Kupujmy Ledgera tylko z oficjalnej strony https://www.ledger.com/ (nigdy z amazona, ebay, allegro itp.)
 • Zapisując nasz “seed” czyli 24 wyrazy musimy pamiętać o tym, żeby NIGDY nie ujawniać go NIKOMU, czyli nikt oprócz Ciebie nie powinien znać słów I niech nie przychodzi Wam do głowy zapisać te słowa na komputerze lub w telefonie.
 • Ledger nie trzyma Twoich 24 słów na urządzeniu!

POCZĄTEK:

 1. Pobieramy na komputer oprogramowanie Ledger Live na Windowsa, macOS lub Linux (Ledger Live : Most trusted & secure crypto wallet | Ledger)
 2. Kiedy pierwszy raz właczamy ledgera pojawia się krótki tutorial jak używać urządzenie (bardzo proste), potem klikamy “Setup a new device” i tutaj nadajemy PIN (4-8 cyfr)
 3. Następnie ledger wyświetla nam 24 słowa, które spisujemy np. na dołaczonej kartce, resztę robimt na Ledger Live
 4. Podłączamy ledgera do komputera i czekamy aż aplikacja go wykryje. Następnie ściągamy atualizacje oprogramowania (jeśli potrzebna, a na 99% tak)
 5. W Ledger Live klikamy na na zakłądkę “Manager” a na ledgerze klikamy dwa przyciski zatwierdzając.
 6. Teraz instalujemy aplikację “Ethereum” (opcjonalnie Polygon I BSC) przez Ledger Live (bezpośrednio na ledgerze też się da)
 7. Na ledgerze wchodzimy w Settings, przechodzimy na “Blind Signing” i zmieniamy na “enable/allowed (potrzebne zeby zatwierdzać transakcje na Metamask). Pamiętaj, że po każdej aktualizacji opcja domyślnie wraca do “disabled”, więc musimy to ustawić z powrotem, bo inaczej nasze transakcję nie przejdą.

STWORZENIE PORTFELA:

 1. Na ledger Live wchodzimy w zakładkę “Accounts” i klikamy na “+” tworząc nasz adres portfela i zatwierdzając przez ledger (na jednym ledgerze mozemy posiadać wiele adresów)
 2. Teraz na naszym Metamasku klikamy w kółko po prawej stronie u góry i klikamy “Connect Hardware Wallet” i po chwili wybieramy adres portfela z okienka, który wygenerowaliśmy w poprzednim kroku

LOKOWANIE MAHA:

 1. Jeśli kupujemy MAHA na KuCoin lub przez Uniswap to tokeny ERC-20 trzeba przenieść na sieć polygon (jeśli nie wiesz jak to zrobić to Piotr Misiurek tłumaczy to w 4 minutowym filmiku → Jak przenieść tokeny z Ethereum do sieci Polygon (MATIC) - YouTube)
 2. Kiedy już mamy tokeny MAHA na sieci Polygon jesteśmy gotowi do uzyskania MAHAX, przechodzimy na stronę gov.mahadao.com potem w zakładkę “Lock MAHA”, wybieramy ilość tokenów, które chcemy zalokować oraz czas (od 7 dni do 4 lat). Klikamy potem “Lock MAHA” I zatwierdzamy transakcję przez ledgera.

To najbezpieczniejszy sposób zalokowania tokenów, teraz pozostaje Ci chronić swój “seed” czyli 24 wyrazy, które są kluczem do wszystkkich Twoich srodków!

Ok… A co jeśli zalokowałeś MAHAX przez metamaska, ale bez ledgera a teraz chcesz naprawić swój błąd? Po pierwsze to fajnie, ze o tym pomyslałeś, ale niestety MAHAX to token, którego nie da się przesłać ani sprzedać, więc jest “uwiązany” z adresem portfela na cały okres lokowania. Sposób, który pokaże NIE jest tak bezpieczny jak lokowanie od razu z ledgerem, bo posiadając Metamaska nasz seed był podatny na internet.

PRZENOSZENIE PORTFELA NA LEDGER:

 1. Tutaj kroki są podobne jak ostatnio, czyli ustawiamy ledgera podpinamy pod komputer i wybieramy swoje urządzenie (X, S lub Blue)
 2. Drugim krokiem będzie opcja “Restore your recovery phrase on a new device”, ustawiamy PIN dla ledgera i wpisujemy swój seed (12 słów) z Metamaska na którym mamy MAHAX
 3. Kiedy już zaimportujesz swój adres do ledgera to w Ledger Live w zakładce “Accounts” klikamy “Add account” potem wybieramy Ethereum (ETH). Nastepnie Ledger powinien sam zczytać adres(y), akcetpujemy i lecimy dalej. (teraz powinieneś widzieć swós adres w zakłądce “Accounts”
 4. Teraz usuwamy Metamaska z przeglądarki, restartujemy komputer i znowu instalujemy Metamaska (tak naprawdę najlepiej jest przeinstalować cały system i robić dalej na “świeżo”, ale nie jest to konieczne (ale bardzo wskazane!)
 5. Tworząc portfel, robimy nowy adres z nową frazą seed (12 słów)
 6. Teraz na naszym Metamasku klikamy w kółko po prawej stronie u góry i klikamy “Connect Hardware Wallet” i po chwili wybieramy adresy portfela z okienka (ten nowy jak i nasz stary, który został przywrócony na ledgerze)
 7. Na ledgerze zezwalamy na “blind signing” (zeby móc potwierdzać transakcję przez ledgera). Odblokowujemy ledgera, otwieramy aplikację Ethereum, jedziemy w prawo do “Settings” i zmieniamy na “enabled/allowed”.